Анкета

Да ли Дејан Савићевић треба да буде проглашен за Звездину звезду?

Да
311 (76.2%)
Довољно је кроз генерацију 1991
44 (10.8%)
Не
53 (13%)

Укупно гласова: 408

Аутор Тема: Дејан Савићевић - Звездина звезда?  (Прочитано 37623 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже samson

• Звезда му је све
  • Поруке: 3.071
  • Репутација: +2682/-667
Одг: Дејан Савићевић - Звездина звезда?
« Одговор #380 послато: 04 Јануар 2019, 22:05:06 »
Савићевић је као играч Црвене звезде покраден у избору за најбољег играча и фантомски је златна лопта додељена Папену. То су сви јасно рекли чак и сам Пикси који је био саиграч обојици. Значи као играч Црвене звезде најбољи играч Европе. Не касније у Милану итд. Толико високо није добацила ни једна наша Звездина звезда.

Човек је био најбољи кад је било најважније, важне утакмице, дербији, полуфинала и финала а не само обичне домаће утакмице. Келн, Манчестер, Бајерн, Дрезден и многе друге утакмице.

А кад већ спомињемо и остале Звезде мислим да је уз Деју и Пижон неоправдано запостављен у похвалама, али то је већ за другу тему.

Bravo druze.
Ovo je citava poenta. Ono sto se danas gleda od Messija, tada se gledalo od Savicevica. Covjek je bio najbolji igrac Evrope, a igrao je u Zvezdi. Nijedan igrac u nasoj istoriji nije bio na tolikom nivou. Mozda Dzajic.. Ali nijedan nije imao uticaj kao Dejo na osvojene trofeje. Jedino zal ostaje za utakmicu sa Mancesterom kad mu se citava Evropa poklonila.
Dace Bog da se to ispravi.
O politici necu, o njegovom zivotu i ljudima sa kojima se druzi necu..to je druga strana. Dejo voli Zvezdu i sve je dao za nju. Cak se i vratio da igra kod nas i da nije bilo one izjave ''svi su jednaki'' ostao bi duze.
Uz sve kvalitete fudbalske, Genije je i ljudina.

Ван мреже Crnogorac PG

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 139
  • Репутација: +291/-84
« Одговор #381 послато: 04 Јануар 2019, 22:17:28 »
Na ovoj temi sam napisao dva posta, oba u junu 2016. godine (i oba “kilometarska”). Pratio sam svu polemiku - sve postove na ovoj temi. Naravno, svako ima svoje mišljenje i svoje viđenje situacije. Ja sam moje viđenje sasvim dovoljno objasnio u ta dva posta (sa raznih aspekata i gledajući i iz vremena kad je Dejo igrao za Zvezdu), pa sada neću ponavljati... a tada sam i napisao da ne bih da ulazim u dalju priču na temu eventualnog proglašenja Deja za Zvezdinu zvezdu, jer sam dovoljno rekao što sam imao.

Sada me samo zanima ako neko može da mi razjasni dilemu - da li je Piksi za petu ZZ proglašen u maju 1989. godine, ili je to bilo tokom proljećnog dijela sezone 1987/88 ?
Ja sam mislio da je 1989. u maju (tako sam i napisao u ranijim postovima), ali danas nađoh jedan članak o sezoni 1987/88, u kojem se pominje da je na proljeće te sezone obavljena "u restoranu Franš na Autokomandi promocija pete Zvezdine zvezde".
Inače, koja god da je od te dvije varijante, malo ću dopuniti/precizirati nešto što je napisao bari91:
5)  :vitez: Piksi  :vitez:
Karijera u Zvezdi: Osvajao trofeje.
Kolega bari91, cijenim tvoje pisanje (inače te držim na "Spisak prijatelja") i dobro si sve objasnio u ovom tvom postu, ali sam htio da preciziram ovo što si napisao u množoni - "trofeje". Tačno je da je tokom karijere u Zvezdi Piksi osvajao trofeje, ali do momenta proglašenja za petu ZZ osvojio je (samo) jedan trofej - prvaci države 1988. godine... znači bez množine.

Individualni kvalitet i znacaj u internacionalnim okvirima: Izabran u idealni tim SP-a. Lider reprezentacije.
Slično prethodnom, i u vezi ovoga bi se imalo što prokomentarisati, jer je ovo bilo posle njegovog proglašenja za ZZ, tako da nije imalo uticaja na njegovo proglašenje (a rezultati reprezentacije za vrijeme Piksija, do momenta kad je proglašen za ZZ, su prilično loši).

Kao što rekoh, o svemu ovome (i o Piksijevom proglašenju) dovoljno i detaljno sam pisao ranije. Da se razumijemo, ovim ne želim da "kvarim žurku", ili da nekome kvarim idilu u vezi Piksija, niti kažem da on ne treba da bude ZZ - rezime mojih ranijih postova je bio ovaj: Piksi peta ZZ, Dejo šesta, a ekipa iz Barija u posebnu kategoriju (preinačiti/preimenovati njihovo zvanje).
Mada, tada sam napisao i da sam ubijeđen da Dejo neće biti proglašen za ZZ.

Ван мреже noleRS

• Симпатизер
  • *
  • Поруке: 71
  • Репутација: +45/-33
« Одговор #382 послато: 04 Јануар 2019, 23:25:00 »
Neka ga drugi pamte kao Genija, a mi da ga pamtimo kao 6. ZZ

Ван мреже bari91

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 393
  • Репутација: +551/-184
« Одговор #383 послато: 04 Јануар 2019, 23:48:56 »
@ Crnogorac PG
Samo malo pojasnjenje. Kada sam pisao onu kratku analizu, akcenat je bio upravo na svemu onome sto sam istakao i celukupnom periodu u Zvezdi. Prosto, nisam smatrao da je preterano bitno u kom trenutku je neko proglasen za Zvezdu...bio to Rajko, Seki, Dzaja, Pizon, ili Piksi. Poenta je da se te Zvezdine Zvezde izdvajaju po mnogo cemu i da je u datom trenutku pravilno prepoznato da upravo oni treba da budu proglaseni za Zvezde.

U konkretnom slucaju, Piksi je kao sto rekoh igracki vrhunac proveo u Zvezdi i za vreme tog vrhunca bio medju nekoliko top igraca u internacionalnim razmerama. Prosto, nije tu samo u pitanju reprezentacija, vec i brojne druge stvari. Datumi tu ne menjaju puno situaciju, jer se njegov opus ne sastoji od samo jedne stvari, vec je to kontinuitet od 4 godine. Dakle, on je i 1989 bio to sto jeste - dominatna figura, svetska klasa. Godinu dana kasnije je samo jos "pojacao" svoj opus. :)

Inace, interesatno, po zvanicnom sajtu naseg kluba Piksi je za Zvezdinu Zvezdu zvanicno proglasen 3. maja 1990. godine. Iako sam ja, kao i ti, ubedjen, da je to ipak bilo godinu dana ranije, tj. 3 maja 1989. Ostavljam mogucnost da mozda gresim i da sam napravio previd. Provericu u arhivi.

Ван мреже Љуба

• Земунац
  • Aдминистратор
  • Поруке: 10.335
  • Репутација: +7138/-3397
  • Напред Звездо само напред, где ти играш ту смо ми!
« Одговор #384 послато: 04 Јануар 2019, 23:55:41 »
Не грешиш. И ја сам раније написао. Проглашен је 30. маја 1989, постоји и снимак те свечаности. Наравно нико не спори да Пикси јесте Звездина звезда, ово је расправа о томе да(ли) је и Дејан Савићевић.

Ван мреже Cigansko Srce

• Члан ФК
  • Поруке: 97
  • Репутација: +66/-21
« Одговор #385 послато: 05 Јануар 2019, 00:58:39 »
За крај питање, кад је први пут додељена Звездина звезда, јесу ли сви носиоци били активни играчи клуба у време проглашења или је то рађено накнадно?

Има ли каквих података о претходним проглашењима?

Ван мреже EmptyClip

• Ђенкин чукунунук
  • Члан ФК
  • Поруке: 9.579
  • Репутација: +4807/-9794
  • "реалиста"
« Одговор #386 послато: 05 Јануар 2019, 20:17:50 »
edit: Empty, nadam se da sam bio od pomoci. ;)

Слажем се у потпуности.

Оставио бих на 5.

Ван мреже Светозар

• Члан ФК
  • Поруке: 23
  • Репутација: +11/-8
  • Звезда је живот
« Одговор #387 послато: 07 Јануар 2019, 05:47:59 »
Треба исправити неправду и прогласити Дејана Савићевић шестом Звездином Звездом, а тим из Барија прогласити златном генерацијом нашег клуба.На тај начин би све дошло на своје место.Остали битни играчи из наше историје треба да буду проглашени легендама а за будућност мора се пронаћи неки модел како исказати поштовање фудбалерима који ће у овом новом времену донети Звезди успехе а за то нам требају нови параметри пошто се сада квалитетни фудбалери не задржавају код нас дуго као некада.
« Последња измена: 07 Јануар 2019, 05:53:26 Светозар »

Ван мреже Crnogorac PG

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 139
  • Репутација: +291/-84
« Одговор #388 послато: 08 Јануар 2019, 04:45:35 »
Kakav neprijatelj? Mozes li da to objasnis?
Da nije to sto sebe smatra Crnogorcem, a ne Srbinom?
Mislim da je najpametnije ne nastavljati diskusiju po ovom političko-partijsko-nacionalnom pitanju. Ne bi nam bila od velike koristi.

Bez obzira što je većina za to da se Dejo proglasi za ZZ, pa i da se to desi bilo bi i dalje dosta onih koji bi osporavali taj izbor... ali ne samo što bi to osporavali nego možda i još više napadali Deja. Sigurno bi bio više osporavan i napadan od bilo koje od ostalih ZZ. Ali takvi smo mi...
A tokom prošle godine smo i na ovom forumu mogli pročitati svakakvih omalovažavanja i uvreda na račun Šekularca, iako se ovih dana nedvosmisleno i apsolutno njemu izražava divljenje i zahvalnost. Našli se, čoče, veliki zvezdaši da vagaju svaku Šekijevu riječ i dali sebi za pravo da opletu po njemu. A za 10 svojih života ne bi mogli da daju Zvezdi onoliko koliko je Šeki dao i značio Zvezdi... i koliko je značio i u široj (pa i svjetskoj) javnosti. Zamisli, nije im se sviđelo nešto što je on rekao (i to pod stare dane) - odakle Šekiju pravo da nešto misli i da to kaže.

A koliko je Dejo doprinio Zvezdi i koliko je značio za njene rezultate i popularnost - neću o tome... već sam dovoljno na ovoj temi o tome napisao... a i neka svako sam pokuša da procijeni (makar oni koji su lično prije 30-ak godina pratili Zvezdu i Deja - oni to najbolje mogu da znaju).

Ali s obzirom da se nalazi povod da se zvanične Zvezdine zvijezde omalovaže na ljudskom nivou (ne na fudbalskom), onda ne treba da čudi da se to radi i "običnim" Zvezdinim igračima, koji nemaju status ZZ, kao što je Dejo. Tako je kad ne umijemo cijeniti svoje legende, tj. štititi njihov kult.

Možda bi zato bilo najpametnije zaustaviti i svu dalju priču na temu eventualnog proglašenja Deja za ZZ (i možda bi bilo bolje da nije ni počinjana), da se ne daje povod mrziteljima njegovog ljudskog lika i djela (ne fudbalskog) da dalje skrnave ime Zvezdine legende, jer su ga već dovoljno oskrnavili i jer je prilično jasno da se to njegovo (formalno) proglašenje za ZZ neće desiti. Već ako do sad nije...

Pa neka mu se, kad ode na onaj svijet, iskazuje uobičajena zahvalnost za doprinos Zvezdinim uspjesima i slavi. Tada će se svi sjetiti Zvezdinog (prvog) pehara kupa/lige šampiona, a mnogi će istaći da je on bio najbolji igrač te generacije, da je bio zvijezda evropskog fudbala, a vjerovatno će biti i priče u stilu: "Pričao mi ćale, pričao mi đed, kakav je to majstor bio i kako su uživali da ga gledaju. Takvih danas nema."

Ali i pored svega, ima jedan "problem". Ako je tim iz Barija zvanično šesta ZZ, a Dejo dio tog tima, onda i on jednim dijelom nosi to zvanje - dio te titule šeste ZZ pripada i njemu. A kako to dozvoljavamo ako je on neprijatelj?

Po strani to što je teška glupost da tim bude proglašen za Zvezdinu zvezdu... čime su pomiješane babe i žabe i obesmišljena činjenica da se zvanje ZZ osmislilo da bi se davalo pojedincima. Ovako imamo apsurd da je za šestu Zvezdinu zvijezdu proglašena Zvezda!
« Последња измена: 08 Јануар 2019, 05:14:18 Crnogorac PG »

Ван мреже albatros

• Члан ФК
  • Поруке: 834
  • Репутација: +414/-172
« Одговор #389 послато: јуче у 14:04:42 »
Tema suvišna i prežvakana milijardu puta!

Dejo jeste genije, majstorčina, igračina... Nema dalje. Po svemu što je prikazao i kod nas i vani ispostavilo se da je bolji igrač od mnogih drugih. Neću reći kojih, da ne dođe do replike...

Ali šta je tu je i nisam sada za dodatna prepravljanja istorije i naknadne pameti.
Ako ćemo Deju sa 6. zvezdinu zvezdu, šta ćemo onda sa Borom Kostićem, Kuletom Aćimovićem, Duletom Savićem.... i mnogima drugima koji su u Zvezdi igrali vrhunski fudbal i to po 10+ godina???

Dakle, neka stoji kako jeste.

Što se tiče Lukićeve odluke da se cijelom timu dodijeli ta uloga 6. zvezde, ona jeste blago rečeno diskutabilna. Ali ne bih sada baš sve drvlje i kamenje na Lukića. I tada su u klubu, u skupštini, na tribini, na forumu isto bili navijači i to skoro 80% kao i ovi danas pa se ne sjećam da se neko oštro protivio. I tada smo imali veterane i tada smo imali Upravne odbore (članove UO) i manje više svi smo mi tu bili i tada i sada i niko ne diže glas protiv nego naprotiv mnogi su prisustvovali toj svečanosti. Tako da nije pravedno sav teret prebaciti na Lukića.

Što se tiče Dekija Stankovića i Vidića... da su samo htjeli da se vrate bar 6 mjeseci...da podignu malo navijače, euforiju, masu...da drugi u svlačionici vide kako je trenirati sa legendama...da prodaja dresova skoči za 300%..da namaknemo nekog sponzora..da pomognu..   Eh da su htjeli... E u tom slučaju ja bih ih istetovirao na leđima i slavio kao zvezdine zvezde.. Ovako, nije to to.

Ван мреже noleRS

• Симпатизер
  • *
« Одговор #390 послато: јуче у 15:17:41 »
Deki moze biti samo legenda Intera a Vidic legenda MU

Ван мреже Zvezdaš BL

• Члан КК
  • Члан ФК
  • Поруке: 489
  • Репутација: +217/-120
  • Još jedna pobeda i titula
« Одговор #391 послато: јуче у 15:59:02 »
Teško je biti pametan na ovu temu!

Ван мреже karioka

• Члан ФК
  • Поруке: 17
  • Репутација: +15/-9
« Одговор #392 послато: јуче у 16:43:01 »
Deki moze biti samo legenda Intera a Vidic legenda MU

Obojica mogu biti legende Zvezde, veliki igraci, veliki Zvezdasi, bili kapiteni Zvezde, davali golove u derbijima, davali bitne golove u medjunarodnim utakmicama.....
Samo ne mogu biti Zvezdine Zvezde, ali to je nesto drugo. Legende svakako jesu.

Ван мреже 3BEP!

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 162
  • Репутација: +84/-148
  • Ко сме,тај може,ко не зна за страх,тај иде напред!
« Одговор #393 послато: јуче у 16:52:59 »
Znaš kako.
Zvezdinu Zvezdu doživljavam na način da ako bi sastavio tim od 11 Zvezdinih legendi.
Onog jednog, što bi ga za kapitena, što bi klinci pored ostalih njegovo ime uzvikivali na ulici kad daju gol.
Što bi na stadion išao baš radi njega.
E taj je Zvezdina Zvezda.
Mislim da on jeste u tom timu.
Ali nije kapiten...

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока

Ван мреже bari91

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 393
  • Репутација: +551/-184
« Одговор #394 послато: јуче у 18:34:41 »
Što se tiče Lukićeve odluke da se cijelom timu dodijeli ta uloga 6. zvezde, ona jeste blago rečeno diskutabilna. Ali ne bih sada baš sve drvlje i kamenje na Lukića. I tada su u klubu, u skupštini, na tribini, na forumu isto bili navijači i to skoro 80% kao i ovi danas pa se ne sjećam da se neko oštro protivio. I tada smo imali veterane i tada smo imali Upravne odbore (članove UO) i manje više svi smo mi tu bili i tada i sada i niko ne diže glas protiv nego naprotiv mnogi su prisustvovali toj svečanosti. Tako da nije pravedno sav teret prebaciti na Lukića.
Ovde cu momentalno da te ispravim, zato sto je postojao veci broj forumasa koji je bio jako ostro protiv ove besmislice i nije se libio da to kaze.
Sta su radili veterani, odbori, clanovi skupstine - njima na dusu.
A Lukic treba da nosi teret, jer je on bio predsednik i on je gurao tu pricu u kojoj ce sam sebe da proglasi za ZZ (kompleksi su cudo). Nisu navijaci pokrenuli incijativu da se generacija proglasi za ZZ...
« Последња измена: јуче у 18:41:24 bari91 »

Ван мреже noleRS

• Симпатизер
  • *
« Одговор #395 послато: јуче у 19:32:36 »
Obojica mogu biti legende Zvezde, veliki igraci, veliki Zvezdasi, bili kapiteni Zvezde, davali golove u derbijima, davali bitne golove u medjunarodnim utakmicama.....
Samo ne mogu biti Zvezdine Zvezde, ali to je nesto drugo. Legende svakako jesu.

Apsolutno se slažem da su veliki igrači, sjajne karijere u evropskim okvirima, veliki zvezdaši, veliki kapiteni, slavili u derbijima, postizali golove u derbijima i evro utakmicama. Ali legenda kluba se ne postaje za 3 sezone provedene u klubu u dobi 21 ili 22 godine i jednom osvojenom titulom šampiona države. Najproduktivniji i najveći dio karijere proveli su u klubovima sa kojima su uspostavili dominaciju u domaćoj ligi i osvojili LŠ. Cijenim da navijači Intera i MU više ih od nas doživljavaju kao svoje legende. Ali dobro, ako mislimo snižavati kriterijume priča se razvodnjava i na taj način možemo imati masu legendi.

Ван мреже karioka

• Члан ФК
  • Поруке: 17
  • Репутација: +15/-9
« Одговор #396 послато: јуче у 19:59:28 »
Off Topic
Slazem se sa tobom, sigurno su ostavili dosta veci trag u Interu odnosno u Mancesteru, ali Stankovic i Vidic nisu ''bilo koji'' igraci koji su postigli u Zvezdi sta su postigli. Svakako mislim da se odvajaju od proseka i drugih igraca koji su prosli kroz klub. Naprimer, Deki je svojevremeno bio najmladji strelac, najmladji kapiten, postigao cuveni het-trik protiv Kajzerslauterna.. Svakako zasluzuje posebno mesto u istoriji Zvezde.
Ali da ne duzimo dalje u off topic, postujem tvoje misljenje :ziveli2:

Ван мреже samson

• Звезда му је све
  • Поруке: 3.071
  • Репутација: +2682/-667
« Одговор #397 послато: јуче у 21:11:52 »
Svi navedeni igraci su Zvezdine legende. I Deki i Vida, pa bi se tu moglo navesti jos nekoliko njih. Ali Zvezdina Zvezda je nesto drugo.
Dejo je bio prvak svijeta, prvak Evrope sa Zvezdom. Najbolji igrac tog tima, koji je svoje najbolje partije pruzao u tim bitnim mecevima. U tom momentu najbolji igrac Evrope je bio Dejo Savicevic.

Da li ima igraca u nasoj istoriji da je to isto postigao u nasem dresu? Nema. Covjek se i vratio kod nas, tada bi ostao i duze da nam trener nije lupetao po medijima.

Ван мреже Romaj

• Члан клуба
  • Пријатељ РСБ-а
  • Поруке: 1.559
  • Репутација: +1084/-166
  • Zarazen sam virusom crvenozvezditisom!
« Одговор #398 послато: јуче у 21:20:11 »
To je to samsone.

Opet treba pomenuti sraman izbor Papena za najboljeg igrača Evrope te godine. Drugi je bio Dejo a treći Pančev čini mi se.

Ван мреже noleRS

• Симпатизер
  • *
« Одговор #399 послато: јуче у 22:00:26 »
Tim redoslijedom a posle njih Robi, dok je Belodedić bio 8.
Čini mi se da je i Mateus imao isti broj glasova kao Dejo ili Robi.