Turneja: Malta
25.12.1949.  Sliema Wanderers 3:0
28.12.1949.  Floriana 2:1
31.12.1949.  Hibernians 5:0

Turneja po Malti je nastavljena i posle nove godine, Zvezda je odigrala jos tri utakmice.

poprstick

30 Јануар 2013, 22:19:41 #1 Last Edit: 30 Август 2013, 19:26:47 by Bela
16.01.1949.  Prijateljska

CRVENA ZVEZDA - ŽELEZNIČAR (Beograd)  5:1  (5:0)

Beograd, Stadion: Milicionara (bivšeg Jedinstva).  Gledalaca: .  Sudija: Pešić.
Strelci: Tomašević 2, Vukosavljević, Mitić, Matić (ag) / Vidanović
CRVENA ZVEZDA: ...Mitić, Tomašević, Vukosavljević. Ušli u II pol: Cokić, Živanović, Antić, Drakulić, Petrović.
ŽELEZNIČAR:

Organizacija utakmice je bila slaba. Pre utakmice i za vreme poluvremena gledaoci su šetali po igralištu, dok je za vreme igre, naročito oko golova bilo okupljeno mnogo dece, koja su smetala izvođenju kornera i intervenciji golmana.

poprstick

30 Јануар 2013, 22:20:18 #2 Last Edit: 31 Август 2013, 10:41:56 by Bela
23.01.1949.  Prijateljska

CRVENA ZVEZDA - SREM (S.Mitrovica)  5:0  (4:0)

Beograd, Stadion: Milicionara.  Gledalaca: oko 2.000.  Sudija: Veljković.
Strelci: Takač (2) i Tomašević (3)
CRVENA ZVEZDA: ...Palfi, Takač, Đajić, Tomašević,...
SREM: Perge,...

U predigri podmladak Crvene zvezde je pobedio Granap sa 6:0 (3:0)

meridian

31 Јануар 2013, 14:29:51 #3 Last Edit: 30 Август 2013, 19:35:46 by Bela
30.01.1949.  Prijateljska

JEDINSTVO (Zemun) - CRVENA ZVEZDA  2:7  (2:2)

Zemun   Prijateljska, Stadion: Naša Krila.  Gledalaca: oko 3.000.  Sudija: Radojković (Beograd)
Strelci: Jezerkić 2, Takač 2, Vukosavljević, Lazić (2 ag) za Crvenu zvezdu, Manojlović (2) za Jedinstvo
Crveni karton: Funtek (Jedinstvo)
JEDINSTVO: ..., Lazić, Funtek, Manojlović...
CRVENA ZVEZDA: Lovrić (Mrkušić), B.Stanković, Kašanin, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.

meridian

05.02.1949.  Prijateljska
Zemun, Stadion: Naša Krila.  Gledalaca: .  Sudija: Jovanović.
CRVENA ZVEZDA I - CRVENA ZVEZDA II  5:0  (4:0)
Strelci: Mitić 2, Tomašević, Takač, Vukosavljević
CRVENA ZVEZDA I:
CRVENA ZVEZDA II:

Najavljeni sastavi:
CZ I: Lovrić (Mrkušić), Stanković (Tadić), Kašanin, Palfi, Đurđević (Drakulić), Đajić, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.
CZ II: Petrović, Kašanin II, Nešović, Ivković, Mitrović, Matić, Jovanović, Cokić, Živanović, Antić, Vojnov. Rezerve: Gorančić, Božić, Filipović, Veličković.

meridian

31 Јануар 2013, 14:31:47 #5 Last Edit: 30 Август 2013, 19:42:12 by Bela
06.02.1949.  Prijateljska

CRVENA ZVEZDA - SLAVIJA (Beograd)  7:1  (5:0)

Zemun, Stadion: Naša Krila.  Gledalaca: 1.000.  Sudija: Rašković.
Strelci: Mitić 3, Takač, Vukosavljević, Jezerkić, Vurdelja (ag) / Josipović
CRVENA ZVEZDA:...,Mitić, Takač, Vukosavljević, Jezerkić, Đajić,...
SLAVIJA: Stevčić, Josipović, Vurdelja...

Pripreme za gostovanje u Austriji

U predigri su se sastali mladi tim Crvene zvezde i kombinovani tim Jedinstva. Posle žive igre pobedio je tim Crvene zvezde sa 6:1

meridian

31 Јануар 2013, 14:33:01 #6 Last Edit: 31 Август 2013, 10:49:16 by Bela
12.02.1949. Međunarodna

ADMIRA WACKER - CRVENA ZVEZDA  0:0

Wien, Stadion Wackera. Gledalaca: 20.000.  Sudija:Beranek (Wien).
ADMIRA: Aleks, Kovač, Gerhart, Šler, Knapl, Majer, Vacenbok, Habicm Hofka, Hanep, Probst.
CRVENA ZVEZDA: Mrkušić, B.Stanković, Kašanin (Tadić), Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić (Živanović), Tomašević, Takač, Vukosavljević.

Admira je na drugom mestu u prvenstvu Austrije.

Iako je Crvena zvezda kroz čitavo vreme igre bila nadmoćnija i bolja, navalni igrači nisu uspeli iskoristiti mnoge povoljne šanse. Golman Admire Aleks mnogo puta je intervenisao, ali udarci nisu bili opasni. Najviše povoljnih šansi imao je Vukosavljević. Igra je bila živa i interesanta u oba poluvremena, ali je mreža ostala netaknuta. Mrkušić je bio veoma siguran. U drugom delu igre povredili su se Mitić i Kašanin. Umesto njih u igru su ušli Tadić i Živanović, ali to nije bitno uticalo na tok igre.

meridian

31 Јануар 2013, 14:37:26 #7 Last Edit: 08 Новембар 2013, 17:26:59 by Bela
Beč, 13.februar 1949.

AUSTRIJA (Beč)  :  CRVENA ZVEZDA  2:5  (1:2)

Stadion: Praterstadion.  Gledalaca: 25.000. Sudija: Beranek.
Strelci: Jezerkić u 13. Tomašević u 35. i 70. Živanović u 50. i Vukosavljević u 73.minutu za Crvenu Zvezdu a Ernst Melchior u 16. i Aurednik 55.minutu za Austriju.
Crvena Zvezda: Mrkušić, B.Stanković, Drakulić (Tadić), Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Živanović, Tomašević, Takač, Vukosavljević.
Austrija: Nikolai, Popelka, Kleibl, Stroh (Otto Melchior), Ocwirk, Böhme, Ernst Melchior, Kominek, Huber (Erich Stojaspal), Ernst Stojaspal, Aurednik.

Austrija je prvoplasirani tim u prvenstvu, u ovom meču igralo je osam austrijskih reprezentativaca.
postavio poprstick

Dvodnevno gostovanje Crvene zvezde završilo se velikim uspehom jugoslovenskog fudbala. Nerešena igra sa Admirom, drugim timom sa prvenstvene tabele, i ubedljiva pobeda od 5:2 nad najboljim timom u Austriji, u kome igra najveći broj austrijskih reprezentativaca, svakako je veliki uspeh, tim pre što je postignut ovde u Beču pred ovdašnjom publikom u igri sa protivnikom koji se nalazi u odličnoj formi. Ne treba zaboraviti da je osam igrača Austrije igralo u državnom timu koji je pobedio Švedsku sa 2:1 i da je najviše igrača ovog kluba bilo u sastavu reprezentacije koja je pobedila Italiju sa 5:1. Uspeh je značajan i zbog toga što je današnja pobeda potpuno zasluženo postignuta fer igrom , velikom borbenošću naših igrača, njihovim odličnim tehničkim sposobnostima i svim ostalim odlikama kojima protivnik nije mogao odoleti i pored odlične igre. Jer Austrija je danas po svemu pokazala da je veliki tim, uigran, tehnički izvrstan, fizički snažan, zaista protivnik koji će svako kolebanje i najmanju krizu protivnika uspeti da iskoristi. To su najbolje osetili naši igrači u Beogradu kod stanja 2:1. Uspeh Crvene zvezde je još jedna značajna pobeda našeg fudbalskog sporta.
             "Dobri tehničari, a slabi strelci.". Pod tim naslovom komentariše jučerašnju utakmicu najtiražniji austrijski dnevni list i još dodaje: " Kao pojedinci su odlični tehničari, svi izvrsno vladaju loptom, ali su pred golom slabi strelci, baš kao i Bečlije. Da je Crvena zvezda većim delom igre bila u nadmoćnosti, najviše je zasluga krilnih halfova Palfija i Đajića, od kojih je poslednji bio najbolji igrač na terenu. Đajić je mali rastom, okretan i snalažljiv, veoma izdržljiv. Golman Mrkušić je takođe igrač visoke klase, a u navali je kapiten tima Mitić bio glavna pokretna snaga".
    List "Arbajter cajtung" pod naslovom "Crvena zvezda je poklonila pobedu" piše između ostalog; "Gosti su pokazali da su fudbaleri visoke klase, ali kada su dolazili do gola, oni su bili veoma neefikasni. Zaista je nerazumljivo kako su upropasili i najpovoljnije prilike. Iako Jugosloveni igraju po dubl-ve sistemu, njihova igra je bila lepa, puna taktičkih trikova, što je u prvom redu zasluga oba halfa, Palfija i Đajića, a ni ostali igrači nisu mnogo zaostajali za njima. Svako je tehnički izvrstan, a svi zajedno pokazali su dobru skupnu igru". Na kraju izveštaja list piše: " S obzirom na nadmoćnost gostiju, Admira može biti zadovoljna nerešenim rezultatom. Prema toku igre Crvena zvezda je zaslužila ubedljivu pobedu, a sudija Jiranek je oštetio goste za očigledan jedanaesterac...

meridian

31 Јануар 2013, 14:41:58 #8 Last Edit: 30 Август 2013, 19:50:25 by Bela
27.02.1949.  Prijateljska

MILICIONAR - CRVENA ZVEZDA  1:2  (0:1)

Beograd, Stadion: Milicionara.  Gledalaca: 5.000.  Sudija: .
Strelci: ? / Jezerkić, Vukosavljević
MILICIONAR:
CRVENA ZVEZDA: Lovrić (Mrkušić), B.Stanković, Drakulić, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Živanović, Tomašević, Takač, Vukosavljević.

Predigru su igrali podmlatci Crvene zvezde i Beograda. Posle lepe i zanimljive igre pobedila je Crvena zvezda sa 1:0 (0:0)

meridian

31 Јануар 2013, 14:43:00 #9 Last Edit: 31 Август 2013, 10:53:30 by Bela
06.03.1949.  Prijateljska

DINAMO ZAGREB - CRVENA ZVEZDA  1:0  (1:0)

Zagreb, Stadion: u Maksimiru.  Gledalaca: 30.000.  Sudija: Damjani.
Strelac: Drača 4'
DINAMO: Arneri, Horvat I, Horvat II, Pukšec, Jazbinšek, Pleše, Drača, Cimermančić, Velfl, Čajkovski, Benko (Rajs)
CRVENA ZVEZDA: Lovrić, Stanković (34' Tadić), Drakulić, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Živanović (Antić), Tomašević, Takač, Vukosavljević.

meridian

31 Јануар 2013, 14:51:13 #10 Last Edit: 31 Август 2013, 11:00:27 by Bela
Turneja: Belgija i Francuska
Putovali su sledeci igraci: Lovrić, Mrkušić, Kašanin, Stanković, Drakulić, Nešović, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić, Živanović, Antić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.

Na raznim turnirima u Belgiji 17 i 18 Aprila 1949. učestvovalo je šesnaest klubova iz sedam država
Crvena Zvezda je igrala igra u Anversu (Antwerp), ostali učesnici su: Antwerp XI, Wiener SK i Belinzona.

17.04.1949. 1/2 finale   Antwerp XI - Belincona 5:3
17.04.1949. 1/2 finale   Wiener SK - Crvena Zvezda 2:2
18.04.1949. 3/4 mesto  Crvena Zvezda - Belincona 2:1
18.04.1949. Finale        Antwerp XI - Wiener SK

17.04.1949. Antwerp Turnir

WIENER SK - CRVENA ZVEZDA  2:2  (2:0)

Antwerp, Stadion: Berne, Gledalaca: 40.000.  Sudija: Jorsen.
Strelci: Bihler u 30. i Ep u 75. (Wiener), Jezerkić u 15. i Mitić 20. (Crvena zvezda)
WIENER SK:
CRVENA ZVEZDA: Mrkušić, Stanković, Kašanin, Đurđević, Đajić, Palfi, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.

Wiener se plasirao u finale zbog većeg broja kornera, 5:2  :facepalm:

________________________________________________________________________

18.04.1949.  Antwerp Turnir

BELINZONA - CRVENA ZVEZDA  1:2  (1:1)

Antwerp, Stadion: .  Gledalaca: .  Sudija: .
Strelci: ? 1' / Vukosavljević 38' 80'
BELINZONA:
CRVENA ZVEZDA: ... Đurđević, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.

Belinzona je četvrta u Švajcarskom prvenstvu

meridian

31 Јануар 2013, 14:54:59 #11 Last Edit: 31 Август 2013, 11:02:35 by Bela
23.04.1949.  Međunarodna

RENNES - CRVENA ZVEZDA  0:4  (0:2)

Rennes, Stadion: .  Gledalaca: 15.000.  Sudija: .
Strelci: Mitić 3, Tomašević
RENNES:
CRVENA ZVEZDA: Mrkušić (46' Lovrić), Stanković, Kašanin (46' Drakulić), Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač (75' Antić), Vukosavljević.

Rennes je četvrti u francuskom prvenstvu, bod manje od Marseja a dva od Lila.

meridian

31 Јануар 2013, 14:56:10 #12 Last Edit: 08 Фебруар 2014, 17:23:00 by Bela
24.04.1949.  Međunarodna

RED STAR PARIS - CRVENA ZVEZDA  2:3  (0:2)

Paris, Stadion: Colombes.  Gledalaca: 40.000.  Sudija: .
Strelci: Abderrazack 80' Ujlaki 78' / Takač 5' Mitić 31' Antić 60'
RED STAR: ...,Abderrazack, Ujlaki,... (trener: André Riou)
CRVENA ZVEZDA: Mrkušić, Stanković, Drakulić (Kašanin), Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević (Antić).

Red Star i Stade France su se fuzionisali, oficijelni naziv kluba od 1948 do 1950 je Stade Français-Red Star.

Ivan Vasev

06 Фебруар 2013, 00:25:43 #13 Last Edit: 31 Август 2013, 11:14:27 by Bela
26.05.1949.  Međunarodna

LUGANO - CRVENA ZVEZDA  1:5  (0:2)

Lugano, Stadion: Campo Marzio.  Gledalaca: .  Sudija: Schmidt (Cirih).
Strelci: Auer u 79./ Tomašević u 20. i 22., Mitić u 64., Živanović u 67., Vukosavljević u 88.
LUGANO:
CRVENA ZVEZDA: Lovrić, Stanković, Drakulić, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić (Živanović), Tomašević, Takač, Vukosavljević.

______________________________________________________________________________
Raport Ljubomira Lovrića:

Maršalu za rođendan

Sve nas je vodila jedna misao - čestitati voljenom maršalu Titu rođendan ubedljivom pobedom nad najboljim švajcarskim klubom, sigurnim prvakom, sa devet bodova preimućstva ispred ostalih na tabeli. Sa tom željom izašli smo na teren. Ona nas je prožimala svih devedeset minuta i zato smo igrali kao retko kad, kao na finalnoj utakmici za Kup, kao ovog proleća u Beču.Pobedili smo zasluženo i ubedljivo. Još jednom smo dostojno reprezentovali naš fudbal u inostranstvu.
             Prva utakmica u Švajcarskoj ukazala je ondašnjim sportskim stručnjacima i ljubiteljima fudbala da se u novoj Jugoslaviji igra tehnički izvanredno dobar fudbal. Izvrsnom i tačnom igrom skršili smo polet protivnika, razbili njegove redove i nametnuli mu potpuno naš način igranja. Poslednjih pola sata potpuno smo dominirali terenom. Krilni halfovi i polutke gradili su igru od samog početka, kombinujući tačno i brzo, bez zadržavanja lopte, postavljajući se dobro, driblajući samo onda kada je to bilo neophodno i potrebno. Kombinovalo se samo u sredini terena a prelazilo se u napad silovitim prodorima u dubinu, jednostavno, ali brzo. Pred golom se pucalo bez oklevanja i da golman Lugana nije branio tako dobro, golova bi bilo još više. Našoj tehnički odličnoj igri Švajcarci su suprostavili veliko požrtvovanje, brzinu i prodornost, bili su izdržljivi, igrali su snažno i borbeno, ali sve to nije bilo dovoljno da nam budu ravnopravni protivnici, tim pre što je teren bio klizav, jer se igralo po kiši, pa su odlične tehničke sposobnosti naših igrača sasvim došle do izražaja.
            Baš onda kada je protivnik jak, kada je u pitanju prestiž našeg sporta, mi umemo da se borimo. Zato smo već u prvim  minutima preuzeli inicijativu i Vukosavljević u 3. minutu puca glavom preko gola. Nešto docnije, posle dobro izvedenog kornera, Vukosavljević ponovo puca glavom, ali pogađa stativu. Odbijenu loptu prima Đajić i oštro je šalje u levi ugao gola, ali je bek u poslednjem trenutku odbio loptu sa same gol linije.
          Prvi gol je delo veoma lepe kombinacije, koja je započela na sredini igrališta. Mitić je prešao halfa i dao for Tomaševiću, a ovaj je sa 18 metara daljine poslao loptu u donji desni ugao. Udarac je bio tako precizan da je bilo teško braniti ga. Dva minuta docnije Tomašević i Vukosavljević dodavali su loptu jedan drugome prelazeći protivničke igrače. Sa ivice bekovske linije Tomašević oštro puca, pogađa levu stativu i lopta se odbija u gol. U drugom poluvremenu golman Lugana odbranio je nekoliko veoma teških lopti pre nego što je primio gol u 18. minutu.Desni ugao pogodio je jakim šutem Mitić. Nešto docnije, Jezerkić centrira, Živanović izvrsno skače i glavom postiže četvrti gol.  Sada nastaje prava egzibicija. Međutim, u 34. minutu krivicom Stankovića, koji nije čuvao levo krilo, lopta je dobačena pred gol i desno krilo je sa oko osam metara plasiralo loptu u ugao. Dva minuta pred kraj utakmice Jezerkić je centrirao, a Vukosavljević je glavom sproveo loptu u mrežu.
         U timu Crvene zvezde nije bilo slabog mesta. Jedino bismo zamerili Stankoviću što nije čuvao svoje krilo, zbog čega su, najčešće, retki prodori Lugana dolazili baš preko levog krila. Najbolji u vrlo dobrom timu bili su halfovi Đajić i Palfi i polutke Mitić i Takač. Oni su najviše doprineli izvrsnoj igri svog tima. Sredinom drugog poluvremena Mitića je zamenio Živanović. Tomašević i Vukosavljević najbolje su se snalazili pred golom i često su pucali. Vrlo dobro igrao je Đurđević.
          Sledeću utakmicu igraćemo u Cirihu, sa istoimenim klubom, koji se nalazi na četvrtom mestu na prvenstvenoj tabeli.

Ivan Vasev

06 Фебруар 2013, 00:28:29 #14 Last Edit: 31 Август 2013, 11:16:43 by Bela
29. maj 1949:

CIRIH - CRVENA ZVEZDA 2:5 (1:1)

Cirih, Stadion: Lecigrund gledalaca: 8000, sudija: Rufli.
Strelci: Guerin u 34., Hauk II u 73 / Tomašević u 43. i 76., Jezerkić u 59. i 71., Vukosavljević u 73.
CIRIH:
CRVENA ZVEZDA: Lovrić, Stanković, Drakulić, đajić, Đurđević, Palfi, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević
_____________________________________________________________________________
Raport Ljubomira Lovrića

K'o švajcarski sat

Drugi naš protivnik na turneji po Švajcarskoj bio je Cirih, četvrti tim na prvenstvenoj tabeli švajcarske fudbalske lige. I na ovoj utakmici postigli smo pet golova. Međutim, primili smo jedan gol više nego na utakmici u Luganu. Naš tim je u drugom poluvremenu ponovio igru koju je dao pre neki dan u Luganu. A to znači da je ceo tim igrao vrlo dobro i da je navala pred golom bila efikasna.  Švajcarski fudbaleri nastojali su i u drugom poluvremenu da održe ravnopravnu igru, ali nisu uspeli, jer je half linija Crvene zvezde zaigrala veoma dobro i tačnim dodavanjem, za kratko vreme, razbila protivničke redove. Čim je drugo poluvreme otpočelo, navala je krenula u napad i u prvim minutima izvedeno je nekoliko veoma opasnih ataka na gol protivnika. Vukosavljević je dva puta pogodio stativu. Pobeda je postignuta u 13. minutu drugog poluvremena, a zatim su se golovi ređali jedan za drugim. Kod stanja 5:1 Cirih je postigao svoj drugi gol.
    I ovoga puta Švajcarci su prvi došli u vođstvo. Tomašević je izjednačio tek u 41. minutu vrlo jakim šutem iz neposredne blizine. U prvom poluvremenu naši igrači su dosta ležerno igrali, netačno su dodavali i dozvolili su protivniku da nametne svoju brzu i prodornu igru. Pa ipak, Crvena zvezda bila je lako nadmoćna u ovom delu igre. Obe navale izvele su nekoliko vrlo oštrih napada, koje je odbrana uspešno odbila. Drugi gol u 13. minutu drugog poluvremena dao je Jezerkić oštrim šutem. Njemu je loptu dodao Takač, koji se prethodno odlično probio kroz protivničke redove. Treći gol dao je Mitić posle uspele kombinacije. Jezerkić je sa krila centrirao, a Mitić je primio loptu i sproveo je u mrežu. U 27. minutu rezultat je bio 4:1, gol je dao Vukosavljević. Rezultat se ponovo izmenio u 32. i 33. minutu, kada su postignuta dva gola, jedan za Crvenu zvezdu a jedan za FK Cirih. Tomašević je dao gol za Crvenu zvezdu, a Haub II za švajcarski tim posle grubog faula nad golmanom. U timu Crvene zvezde istakli su se Drakulić, Đajić, Jezerkić, Mitić i Takač. Sledeću utakmicu igramo u Bernu, u utorak uveče. Utakmica počinje u 21h.

BERN:
CRVENA ZVEZDA: Petrović (Lovrić), Drakulić (Stanković), Kašanin, Palfi, Đurđević, Đajić, Cokić (Jezerkić), Živanović (Mitić), Tomašević, Antić (Takač), Vukosavljević.

Danak neiskustvu

Na igralištu Nojholeda u Bernu Crvena zvezda odigrala je večeras treću utakmicu u Švajcarskoj. Današnji protivnik Crvene zvezde Bern uspeo je da pobedi goste sa 3:2 (2:0). Za utakmicu protiv Berna Crvena zvezda je izvela podmlađen tim. Ovako sastavljen tim nije mogao da izdrži oštru i brzu igru domaće ekipe. Kada se uz to doda i da je odbrana igrala slabo, a navala pucala neprecizno, postaje jasno kako su domaći uspeli da u prvom delu igre povedu sa dva gola razlike. Bern je odlično iskoristio nesnalaženje i nedovoljnu rutinu mlade ekipe Crvene zvezde. Prvi gol dao je još veći polet domaćima.
           Čim je sudija dao znak za početak igre, Crvena zvezda je oštro navalila na gol Berna. Tomašević i Živanović propuštaju, međutim,  dve vrlo dobre prilike. Domaći se zatim sređuju i koriste nepreciznost odbrane Crvene zvezde. U 18. minutu golman Crvene zvezde jedva uspeva da odbrani jednu vrlo tešku loptu. U protivnapadu Živanović oštro puca na gol, ali lopta pogađa Tomaševića i odbija se u aut.
    Prvi gol Bern je postigao u 25. minutu. Desna polutka prešla je Đurđevića i pored Kašanina dodala loptu desnom krilu, koje se probilo prema golu i zatim sigurno pogodilo mrežu. Domaći ponavljaju uspeh u 30. minutu. Desno krilo Berna koristi zabunu odbrane Crvene zvezde i sa 18 metara pogađa desni ugao - 2:0 za Bern. Posle drugog gola Crvena zvezda nije klonula. Ona pojačava tempo, ali se mladi igrači u navali ne snalaze i propuštaju nekoliko veoma povoljnih prilika do kraja prvog poluvremena.
            Na teren u drugom delu igre Crvena zvezda izlazi u kompletnom sastavu. Ovakav sastav ekipe znatno je izmenio tok i karakter igre u preostalom delu utakmice u korist Crvene zvezde. Naša navala opseda već u početku gol domaćih, koji su prisiljeni da se povuku u odbranu. Ipak, igrači Berna uspevaju da pređu u napad. U 5. minutu nedovoljna budnost Đurđevića stajala je Crvenu zvezdu još jednog gola, ali ni taj treći gol, ni ubedljivo vođstvo domaćih nisu obeshrabrili našu ekipu. Od 5. minuta pa do kraja igre Crvena zvezda je mnogo nadmoćnija i njene navale na gol Berna sve su opasnije. Domaći su prisiljeni da povuku i polutke i da se sve do kraja igre brane. Navala Crvene zvezde uputila je na gol domaćih veliki broj oštrih lopti. Mnoštvo domaćih igrača u odbrani jedva je stizalo da otkloni opasnost od gola. Prvi gol Crvena zvezda postigla je u 12. minutu. Dao ga je Tomašević posle jedne uspele kombinacije između njega, Mitića i Jezerkića. Vukosavljević je u 27. minutu iskoristio grešku odbrane i pored nemoćnog golmana plasirao loptu u mrežu. Posle ovog gola, Crvena zvezda je potpuno nadmoćna, ali navala ne uspeva da promeni rezultat. Sledeću utakmicu Crvena zvezda igra u Lucernu protiv istoimenog kluba.

Ivan Vasev

06 Фебруар 2013, 00:33:20 #16 Last Edit: 31 Август 2013, 11:18:43 by Bela
2. jun 1949:

LUCERN - CRVENA ZVEZDA 2:7 (2:4)

Lucern, 02.06.1949, stadion: Allmend, Gledalaca:. Sudija: Rufli
Strelci: Furi 8', Iringer 27' / Tomašević 3' 57' 72' Jezerkić 43' 50' Vukosavljević 16' 29'
LUCERN:
CRVENA ZVEZDA: Lovrić, Stanković, Kašanin, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.
Stanković promašio penal u 38'

Izveštaj Ljubomira Lovrića

Lucern platio ceh

Crvena zvezda je odigrala svoju četvrtu utakmicu i sigurno savladala FK Lucern , koji je bio pojačan sa nekoliko igrača iz drugih klubova. U početku igre Crvena zvezda se teško snalazila po klizavom terenu, znatno teže negoli protivnik koji je navikao na takve uslove.
     Prvi gol Crvena zvezda postiže u trećem minutu. Jezerkić posle kornera dodaje loptu Tomaševiću, koji je glavom ubacuje u desni donji ugao. U 8. minutu domaći izjednačuju. Desna polutka domaćih koristi grešku Kašanina i sa osam metara pogađa desni donji ugao.U 16. minutu Crvena zvezda posle kornera koji je izveo Jezerkić, postiže preko Vukosavljevića drugi gol. Posle ovog gola Crvena zvezda se nalazi stalno u napadu, ali golman domaćih brani nekoliko oštrih šuteva. U 27. minutu domaći izjednačuju. Iz kornera, koji je izvelo levo krilo, desna polutka lagano je pucala u gol. Lovrić je ispustio loptu, koja se otkotrljala u mrežu. Posle ovog gola Crvena zvezda je uložila još više napora i ubrzo uspela da povede sa 3:2. Posle kornera koji je izveo Mitić, Jezerkić je dodao Vukosavljeviću, a ovaj postigao gol. u 30. minutu posle odličnog prodora Vukosavljević pogađa stativu. U 38. minutu Jezerkić odlično prodire s desne strane i u momentu kada je hteo da puca, bek ga faulira i sudija dosuđuje penal. Penal izvodi Stanković, ali golman uspeva da odbije loptu. Dva minuta pred kraj prvog poluvremena, Takač je poslao jednu loptu na gol, golman je u padu odbija, a Jezerkić pritrčava i postiže gol. Stanje 4:2 za Crvenu zvezdu.

U drugom poluvremenu Crvena zvezda potpuno dominira terenom i igra odlično.  Čitav tim, a naročito krilni halfovi odlično su igrali i lako dolazili do protivničkog gola. U sedmom minutu na centaršut Mitića Jezerkić glavom postiže peti gol. Tomašević zatim dobija loptu od Mitića, oslobađa se centarhalfa i u sprintu dolazi na nekoliko metara od gola. Golman mu trči u susret, ali ga Tomašević dribluje i ulazi sa loptom u gol. U 19. minutu Stanković izvodi slobodan udarac sa oko 25 metara, ali golman u padu odbija loptu u korner. U 27. minutu Crvena zvezda postiže poslednji gol. Takač je prodro po levoj strani i dodao loptu Tomaševiću koji je iz okreta, oštrim šutem po zemlji,  pogodio mrežu i postigao konačan rezultat - 7:2 u korist Crvene zvezde. Čitav tok utakmice Crvena zvezda odlično je igrala tako da je sasvim razbila borbenog i oštrog protivnika. Domaći su pružili odličan otpor, ali su morali da polože oružje pred razigranim timom Crvene zvezde. Naročito dobro igrali su navala i krilni halfovi. Gledaoci su vrlo često aplauzima pozdravljali lepe poteze Crvene zvezde. Sudija je bio dosta pristrasan, pa je često nepotrebno zaustavljao navalne igrače Crvene zvezde.

Ivan Vasev

06 Фебруар 2013, 00:35:46 #17 Last Edit: 31 Август 2013, 11:49:16 by Bela
05.06.1949.  Međunarodna

LAUSANNE - CRVENA ZVEZDA  1:1  (1:0)

Laussane, Stadion: Lozana sport. Gledalaca: 5.000 Sudija: Študman.
Strelci: Rikli 25' / Tomašević 83'
LAUSANNE:
CRVENA ZVEZDA: Lovrić, Stanković, Drakulić, Palfi, Đurđević, Đajić, Jezerkić, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević
Golman Zvezde Lovrić odbranio penal kod 0:1

Ivan Vasev

06 Фебруар 2013, 00:41:04 #18 Last Edit: 31 Август 2013, 12:02:16 by Bela
24.07.1949. - U okviru sportskog dana graditelja Autoputa

BEOGRAD - ZAGREB 2:2 (1:2)

Nova Gradiška, Stadion: Gradski Gledalaca: 9.000 Sudija: Rakić
Strelci: Čajkovski u 25. i Firm u 28. (Zagreb) Vukosavljević u 44. i Đajić u 72. (Crvena zvezda)
Beograd: Lovrić, Kašanin, Drakulić, Palfi, Đurđević, Đajić, Vukosavljević, Mitić, Tomašević, Takač, Đorđević I
Zagreb: Žmara, I. Horvat, Ožegović, Pukšec, Andročec, Pleše, Benko (Bobek), Marčetić, Firm, Lokošek (Benko), Čajkovski

______________________________________________________________________________________________________________________

27.jul 1949. godine:

DINAMO - CRVENA ZVEZDA 0:0

Zagreb, 27.07.1949, stadion: Maksimir, gledalaca: 13 000, sudija: Marek.

DINAMO: Stinčić, D. Horvat, I. Horvat, Pukšec, Delić, Pleše, Benko, Kučar, Devčić, Marčetić, Ž. Čajkovski.

CRVENA ZVEZDA:  Lovrić, Stanković (Đurđević), Kašanin, Palfi, Drakulić, Đajić, Vukosavljević, Mitić, Tomašević, Takač, Đorđević (Mutavdžić).

IGRA BEZ GOLOVA
(U oviru proslave dana ustanka u Zagrebu)

Oba tima igrala su vrlo slabo i bez ikakvog sistema. navale su propustile više povoljnih prilika za postizanje golova. U 17. minutu navalni igragi Crvene zvezde nisu uspeli da ubace loptu u gol iako je golman bio na zemlji, a gol prazan. Samo nekoliko minuta kasnije igrači Dinama imali su skoro istu priliku.
U drugom poluvremenu Benko je propustio najpovoljniju šansu za postizanje gola. Kod Crvene zvezde su se istakli Lovrić i Drakulić, a kod Dinama Stinčić i braća Horvat.